جلوگیری از مشکلات لثه

سلامت دهان علاوه بر رسیدگی به دندان‌ها نیاز به مراقبت و توجه به لثه‌ها را نیز دارد. لثه‌ها ضمن نگه‌داشتن دندان‌ها در جای خود بر زیبایی چهره به هنگام صحبت کردن و لبخند زدن نیز تاثیر زیادی دارند. گاهی لثه‌ها دچار خونریزی، التهاب و تغییر رنگ می‌شوند که همه این‌ها نمایانگر این است که در بافت لثه اتفاقات ناگواری رخ داده است. گاهی باکتری‌ها، گاهی عوامل ارثی، در برخی موارد مصرف دخانیات، عدم رعایت رژیم غذایی مناسب، بی‌توجهی به بهداشت دندان‌ها، رنج بردن از بیماری‌های مزمنی مانند دیابت و غیره مشکلات لثه را سبب می‌شوند. برای جلوگیری از بروز مشکلات لثه چند راهکار ساده اما کاربردی پیشنهاد می‌شود:

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

مسواک زدن علاوه بر تامین سلامت دندان‌ها بر سلامت لثه‌ها نیز موثر است. به طور کلی باید توجه داشت سلامت دندان و لثه در گرو یکدیگرند و به هم وابسته هستند. عفونت دندان می‌تواند به عفونت لثه منجر شود. دندان‌پزشکان حداقل روزی ۲ بار مسواک زدن را توصیه می‌کنند. در کنار مسواک زدن استفاده از نخ دندان نیز نباید فراموش شود. بهتر است فرد درباره روش درست و صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان و زمان مناسب آن با پزشک خود مشورت کند.

استفاده از دهان‌شویه

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان سطوح دندان را پاکسازی می‌کند و استفاده از دهان‌شویه می‌تواند درزهای بسیار ریز، سطوح لثه‌ها و حتی سطح زبان را نیز پاکسازی کند. برای تهیه دهان‌شویه و میزان مصرف آن حتما از پزشک خود مشاوره بگیرید.

عدم استعمال دخانیات

تاثیرات مخرب دخانیات بر هیچکس پوشیده نیست و شاید اولین تاثیر مخرب و قابل مشاهده مصرف دخانیات روی بافت لثه و دندان باشد. اولین اثر مخرب تغییر رنگ دندان و لثه است که به مرور ممکن است منجر به عفونت و التهاب لثه‌ها شود.

عدم مصرف مواد خیلی گرم و خیلی سرد

همان‌طور که همه شما مستحضر هستید خوردن ناگهانی غذاها و نوشیدنی‌های خیلی گرم و خیلی سرد برای بدن بسیار مضر است. یکی از اثرات زیان‌بار مصرف این‌گونه مواد روی لثه‌ها است که منجر به آسیب بافت لثه و در نتیجه حساس شدن آن می‌شود که به تدریج مشکلات بزرگ‌تری را ایجاد خواهند نمود.

داشتن رژیم غذایی مناسب و متعادل

لثه‌ها هم مانند هر عضو و بافت دیگری در بدن نیازمند تغذیه هستند. مواد غذایی که وارد دهان می‌شود تاثیر زیادی بر سلامت لثه‌ها خواهند داشت. مصرف کافی ویتامین سی و کلسیم می‌تواند از بروز مشکلات لثه جلوگیری کند.

نوشیدن آب کافی

نمی‌توان دائما بعد از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی مسواک زد، گاهی افراد فرصت این کار را ندارند، بنابراین نوشیدن آب می‌تواند یک پاکسازی مناسب دهان باشد که پلاک‌های دندانی و جرم‌های ایجاد شده روی لثه و دندان را جدا کرد و از بین ببرد.

از دیگر موارد می‌توان به ماساژ آرام لثه‌ها و نداشتن استرس و اضطراب اشاره کرد که تا حدود زیادی می‌توانند از بروز مشکلات لثه جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *