طراحی لبخند چگونه انجام می‌شود؟

حتما همه شما دوستان شنیده‌اید که هر چهره‌ای با لبخند زیباتر می‌شود. هر نوع زیبایی ماحصل تناسب و هماهنگی تک‌تک اجزای یک کلیت است. برای داشتن لبخندی زیبا نیاز است تا همه اجزای صورت متناسب باشند و از همه مهم‌تر ناحیه دهان (لب و دندان‌ها) و فک است. اصلاح طراحی لبخند یک درمان اختیاری است اما به نوعی یک ترمیم کامل نیز هست. در طراحی لبخند همان‌طور که اشاره شد باید ناهنجاری‌ها و مشکلات محدوده فضای دهان و فک کاملا برطرف شود این اصلاح ممکن است شامل: اصلاح کردن و ایجاد تغییراتی در بافت لثه‌ها، نمای دندان، اصلاح و متناسب کردن عرض و طول دندان‌ها، ایجاد یا رفع برجستگی دندان‌ها، اصلاح فاصله دندان و لب‌ها، باشد. دندان‌پزشک و دندان‌آرا با همفکری و مشورت یکدیگر یک پروسه درمانی را برای هر فرد تعیین خواهند کرد. این فرایند ممکن است در یک یا چند جلسه درمانی انجام شود و گرفتن نتیجه مطلوب گاهی نیاز به سپری شدن زمان کافی دارد. در اینجا به ترتیب موارد شایع در اصلاح طرح لبخند را بررسی خواهیم نمود:

رنگ دندان

گاهی دندان‌ها به دلایل مختلف تغییر رنگ می‌دهند رایج‌ترین دلیل آن مصرف دخانیات است. گاهی نیز پرشدگی دندان‌ها با مواد نقره‌ای رنگ یا همان آمالگام تاثیر بعدی در ظاهر دندان‌ها دارد که می‌توان آن را با مواد کامپوزیت رنگ دندان برطرف نمود. جرمگیری و بلیچینگ راه درمان دیگری برای سفید شدن دندان‌ها است.

جایگزینی دندان‌های از دست رفته

جای خالی دندان‌ها می‌تواند هر لبخندی را تحت‌تاثیر قرار دهد. جای خالی دندان‌ها را می‌توان با کاشت (ایمپلنت) و یا بریج در تناسب با سایر دندان‌ها پر کرد.

ترمیم تاج دندان

گاهی به مرور زمان و یا در اثر شکستن اجسام سخت با دهان، دندان‌ها دچار شکستگی و لب‌پریدگی می‌شوند. گاهی با تراش دادن و گاهی با استفاده از روکش می‌توان عمل تاج‌گذاری دندان را انجام داد.

ردیف کردن دندان‌ها

ارتودنسی رایج‌ترین و کاربردی‌ترین روش برای مرتب کردن و ردیف کردن دندان‌ها است. در این روش مشکلاتی مانند کج و منحرف بودن دندان‌ها و گاهی حتی فواصل بین دندان‌ها تا حدود زیادی برطرف می‌شود.

برطرف کردن بیماری‌های لثه

گاهی لثه به دلایل مختلف مانند عفونت رنگ صورتی و زیبای خود را ازدست می‌دهد و تیرگی این بافت در زیبای لبخند موثر است.گاهی نیز فرد دچار گامی اسمایل (نمایان شدن بخش زیادی از لثه به هنگام لبخند) است که روش‌های درمان آن در مقاله مربوطه ذکر شده است.

درمان ناهنجاری‌های فک

در مواردی ناهنجاری‌های فک باعث می‌شود تا فک بالا و پایین درست روی هم قرار نمی‌گیرند و این سبب می‌شود که زیبایی لبخند فرد تحت‌تاثیر قرار بگیرد. گاهی نیز اندازه فک در تناسب با ابعاد صورت نرمال نیست که در این‌صورت جراحی فک توصیه می‌شود.

در نهایت باید توجه داشت که بیشتر افراد می‌توانند از طراحی لبخند زیبا لذت ببرند اما نباید توقعات غیرواقعی  از دندان‌پزشک داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *