مزایای لمینت چیست؟

لمینت در واقع یک پوشش است که روی سطح دندان‌ها را فرامی‌گیرد و به نوعی یکی از پروسه‌های زیبایی و حتی اصلاح طرح لبخند است. اما باید توجه داشت که لمینت کردن اثر محافظتی نیز خواهد داشت به طوری که در مواردی تا حدودی می‌تواند از ساییده شدن و شکستن دندان‌ها و در نهایت پوسیدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند. اما لمینت چیست؟ لمینت در واقع یک پوشش بسیار نازک و سفارشی است که از آن به عنوان ونیر دندان نیز یاد می‌شود. ونیرهای دندانی از جنس پورسیلن (سرامیکی) و کامپوزیت هستند. لمینت مانند یک لایه نازک به سطح دندان‌ها متصل می‌شود؛ این لایه می‌تواند بسیاری از ناهنجاری‌ها دندان‌ها را زیر خود مخفی کند و ظاهری فریبنده و زیبا به دهان ببخشد.

رنگ، شکل، سایز و طول لمینت را می‌توان به دلخواه تغییر داد تا به نتیجه مطلوب رسید. با توجه به کارکرد لمینت می‌توان از آن در برطرف کردن فاصله دندان‌ها، اصلاح انحراف، کجی و نامنظمی دندان‌ها، پوشاندن دندان‌هایی که دچار ساییدگی، شکستگی و لب‌پری شده‌اند، استفاده کرد. در مواردی که دندان‌ها تغییر رنگ داده‌اند نیز استفاده از لمینت درمان مناسبی خواهد بود. پروسه کار گذاشتن لمینت چندان طولانی نیست.

در ابتدا نیاز به مراجعه به دندان‌پزشک است تا طی جلسه مشاوره دندان‌پزشک سطح انتظارات بیمار را دریابد و متناسب با شرایط جسمی بیمار نوع لمینت تعیین شود. گاهی نیاز به عکس‌برداری اشعه ایکس است. در مرحله بعد قالب‌گیری انجام می‌شود و قالب برای ساخت لمینت مناسب به لابراتوار می‌رود. در جلسه بعدی لمینت روی سطح دندان متصل می‌شود. گاهی نیاز است دندان تراش بخورد و سطح دندان‌ها صاف و هموار شود بنابراین قبل از چسباندن نیاز است سطح دندان‌ها پولیش شوند.

لمینت به طور کلی درمان ساده‌، سریع و موثری برای افرادی است که به زیبای لبخند خود اهمیت می‌دهند. عمر لمینت نیز به نسبت طولانی است و اگر مراقبت‌های بهداشتی و سلامت دهان و دندان رعایت شود گاهی لمینت بیش از یک دهه در دهان فرد دوام خواهد آورد. افرادی که از لمینت استفاده کرده‌اند باید به هنگام مراجعه به دندان‌پزشک و به خصوص به هنگام جرمگیری، پزشک متخصص را از این موضوع مطلع سازند تا آسیبی به این پوشش حساس وارد نشود.

لمینت برخلاف ظاهر بسیار نازک و شکننده خود بسیار مقاوم است و گاهی مانند یک سد دفاعی در برابر ضربه و ترک‌خوردگی دندان‌ها عمل می‌کند. در ضمن رنگ لمینت نیز به راحتی تغییر نخواهد کرد و اصولا لمینت‌ها در برابر تغییر رنگ مقاوم هستند. اما همه مزایای یاد شده در مورد لمینت مانند مقاوم بودن در برابر تغییر رنگ و یا استحکام بستگی زیادی به مراقبت‌های فردی دارد. نکته دیگری که در انتها باید به آن اشاره کرد این است که لمینت برای همه افراد مناسب نیست و تشخیص این موضوع بر عهده دندان‌پزشک خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *