گامی اسمایل چیست؟

تنها داشتن دندان‌های یکدست و سفید برای خلق یک لبخند زیبا کافی نیست. گاهی با وجود دندان‌های سالم، سپید و مرتب لبخند فرد جذابیت ندارد و به هنگام لبخند و خنده علاوه بر دندان‌ها بخش زیادی از لثه نیز نمایان می‌شود که از لحاظ ظاهری مطلوب نیست، در علم دندان‌پزشکی و دندان‌آرایی این پدیده را «گامی اسمایل (Gummy Smile)» می‌گویند. به طور دقیق در تعریف گامی اسمایل می‌توان گفت: «مشخص شدن بخش زیادی از لثه (برخی از دندان‌پزشک آن را بیش ۲ تا ۳ میلی‌متر ارزیابی می‌کنند) به هنگام خندیدن یا لبخند زدن که بر زیبایی چهره و ملیح بودن لبخند تاثیرگذار است. از گامی اسمایل به عنوان لبخند لثه‌ای و یا لبخند لثه‌نما نیز نام برده می‌شود». در گامی اسمایل به نظر می‌رسد بافت لثه بخش زیادی از دندان را فراگرفته است این در حالی است که در برخی موارد دندان حالت طبیعی و ارتفاع مناسب را دارد. اما علل بروز پدیده گامی اسمایل متفاوت است و راه درمان آن نیز بسته به نوع علت بروز فرق می‌کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که علاوه بر زیبایی، گاهی علل بروز گامی اسمایل سلامت دهان و دندان و در سطح وسیع‌تر سلامت عمومی فرد را به خطر می‌اندازد از این‌رو به مداوا و ارزیابی دقیق نیاز است.

علل بروز گامی اسمایل

عوامل بروز این مشکل را می‌توان در سه بخش دسته‌بندی کرد: ۱) مشکلات لب و عضلات صورت، ۲) ناهنجاری فک و ۳) مشکلات دندانی. گاهی عضله‌ای که برای حرکت لب بالایی تخصص یافته است، بیش از حد فعال است؛ این اتفاق سبب می‌شود لب فوقانی فرد بالاتر از حد طبیعی قرار بگیرد و لب بیشتر از حد نرمال بالا برود؛ بنابراین لثه بیشتر نمایان می‌شود. علاوه بر این در مواردی لب بالایی از حد طبیعی کوتاه‌تر است و بنابراین به هنگام لبخند در جای مناسب خود نیست و بافت لثه را آشکار می‌کند. گاهی مشکل در رشد و توسعه فک بالایی و یا به طورکلی استخوان‌بندی صورت به ویژه در ناجیه تحتانی است. در برخی موارد نیز مشکل در رشد و توسعه‌یافتگی لثه روی دندان‌هاست که ضمن کوتاه دیده شدن دندان‌ها باعث دیده شدن بخش بزرگی از بافت لثه می‌شود یا به عبارتی می‌توان گفت ارتفاع تاج دندان کوتاه است.

راه‌های درمان

اولین قدم، مراجعه به دندان‌پزشک و دندان‌آرا است تا مشکل به طور دقیق و تخصصی تشخیص داده شود. متخصص این رشته می‌تواند با انجام معاینات، عکس‌برداری با اشعه ایکس و دستگاه‌های دیجیتال حدود مناسب لثه و ارتفاع دندان را با توجه به ابعاد فک و صورت فرد تعیین کند. درمان‌ها با توجه به مشکل فرد می‌توانند شامل یک یا چند مورد زیر باشند:

  • لیزرتراپی
  • جابه‌جایی لب توسط عمل جراجی
  • ارتودنسی برای قرارگیری دندان‌ها در موقعیت مناسب
  • جراحی بافت لثه
  • جراحی فک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *